Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca – Hubert Jarzębowski

 

 

 

  • ISBN: 978-83-7967-040-6
  • Format: 195 x 125
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Stron: 136
  • Rok wydania: 2016

 

 

19.90 z VAT

Opis

Cmentarz Symboliczny pod Osterwą w Tatrach Wysokich jest miejscem, w którym upamiętnieni są taternicy, alpiniści, ratownicy, przewodnicy, poeci, malarze, kompozytorzy, a także „zwykli” turyści, którzy stracili życie w ukochanych górach…

Hubert Jarzębowski w książce „Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” proponuje literacką i historyczną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu w poszukiwaniu jego ducha. Z książki wyłania się Cmentarz pod Osterwą, będący zarazem swoistym symbolem Europy Środkowej XX wieku, artystycznym dziełem małżeństwa Štáflów, jak i ostrzeżeniem i miejscem zadumy nad „górską” śmiercią. Jednocześnie jednak pozostaje on wyjątkowym pomnikiem pasji oraz pięknego życia.

 

PATRONAT MEDIALNY

taternik-logo

 

 


W Tatrach żyło i nadal żyje wiele duchów, zarówno tych opiekuńczych, jak i złośliwych. Duch milczącego mnicha wyłaniający się z mgły gdzieś niedaleko Wrót Chałubińskiego, płanetnik mieszkający w Jaskini Wodnej pod Pisaną, zsyłający burzę, gdy jego spokój zakłóci wścibski turysta (pierwszym był Seweryn Goszczyński) lub zaklęte wojsko śpiące pod Giewontem. W XX wieku duchami miejsca stawali się również tragicznie zmarli taternicy. Każdy przecież wie, że nieopodal Żabich Stawów słychać kującego haki Wachtera, w Dolince Pustej spotkać można Bronikowskiego, a biwakujący pod ścianą Zamarłej Turni budzą się z poduszką mchu pod głową – prezentem od troskliwych sióstr Skotnicówien. (fragment)


hubert

Hubert Jarzębowski (ur. w 1988 roku w Zakopanem) jest przewodnikiem tatrzańskim i magistrem komparatystyki oraz filologii słowiańskiej, które studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z doświadczeniem gór, podróżą po prawdziwych i zmyślonych krainach oraz literaturą autobiograficzną. Jest autorem powieści Carolus Victor (Stapis) inspirowanej życiem Karola Englischa – wielkiego taternika i szpiega, a także szeregu innych opowiadań, tłumaczeń i artykułów. Publikował w czasopismach „Góry”, „Taternik”, „Tatry TPN”, „Horolezec”, „Góry – Literatura – Kultura”, „Studia Litteraria”i innych.Pierwszą powieść – western o walkach Indian z kowbojami – napisał pod wpływem lektury Winnetou w wieku 7 lat. Pamięta z niej tylko jedno zdanie: „Giń psie!”, oraz wykonane kredkami świecowymi ilustracje Indian strzelających do kowbojów. Kibicował Indianom, bo mieszkali w górach i nosili długie włosy.