Warning: Undefined variable $return in /home/redpoint/ftp/stapis/wp-content/plugins/ct-size-guide/ctSizeGuideDisplay.php on line 182

K2 1986

„(…) Przede mną wznosi się góra, o której marzyłem przez wiele lat. Teraz przybrała realne kształty. Z młodzieńczych mrzonek i męskich fascynacji, ze snów i pragnień, stała się rzeczywistością. Mam ją wreszcie przed oczyma: olbrzymią, wspaniałą, wyzywającą. Wznosi się w niebo na zawrotną wysokość – śmigła piramida skrzesanych skał, opancerzonych lodem i pokrytych odwieczną bielą śniegów. Nieme wyzwanie rzucone zgromadzonym tutaj ludziom. A jednym z nich jestem ja. Jakże niepozorni jesteśmy w jej obliczu, karły zaledwie na jej monumentalnym tle. A zgromadziło się nas, jej potencjalnych poskromicieli, całe mrowie.” (fragment)

Rok wydania: 2015
Liczba stron: 144
Format: 161 x 234 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7967-023-9

czarna_lit_gor_n_swiecie

miasto-szczecin         ulica-przestrzenna-logo

kgr2016

49.90 z VAT

Brak w magazynie

Opis

W międzynarodowej wyprawie na K2 pod kierownictwem prof. dr Karla Herrlighoffera udział wzięli m.in.: Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski (Polska). 8 lipca 1986, ok. godz. 18.30, po 5 dniach wspinaczki Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku K2 po zdobyciu środka południowej ściany nową drogą (Polish Line, dotąd nie powtórzoną w całości). Do ataku szczytowego po biwaku na wys. ok. 8200 m, gdzie skończył się gaz, w obawie przed zmrokiem ruszyli na lekko, bez śpiworów puchowych i namiotu. Podczas zejścia zwykłą drogą, na której niżej znajdują się obozy innych wypraw, w pogarszającej się pogodzie musieli jeszcze dwukrotnie biwakować, na wysokości ok. 8300 i 7900 m, mając do ochrony już tylko cienką płachtę biwakową, pozbawieni jedzenia i picia. Niedługo po wyruszeniu z drugiego biwaku, wskutek awarii raków wspinaczkowych, na zalodzonym odcinku, tuż poniżej zwieńczenia Żebra Abruzzów, Tadeusz Piotrowski obsunął się wprost na partnera, który nie był w stanie go zatrzymać przed dalszym upadkiem, spadł w przepaść i zginął.

Książka otrzymała nagrodę w kategorii Albumy na XXI Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

nagroda-dina

„Gdy bierzemy do ręki ten niewielki album, pierwszym wrażeniem jest jego poręczny format i elegancka okładka. Po otwarciu książki upewniamy się, że mamy do czynienia z bardzo udanym przedsięwzięciem edytorskim, bowiem zawartość książki potęguje pozytywne odczucia. Jest stonowana, czarno-białe, niekrzykliwe fotografie zapraszają do wejścia w świat miniony, w wydarzenia, jakie rozegrały się na K2 w 1986 roku. Zaprezentowane tu, nieliczne fragmenty zapisków Tadeusza Piotrowskiego wskrzeszają wspomnienia o człowieku, który pokochał góry, przypominają o konieczności zachowania górskiego dziedzictwa ulepionego z pojedynczych biografii. Przekaz, choć prosty i surowy, jest zarazem intensywny, a konsekwentne podążanie w stronę tragicznego finału nadaje całości specyficzny, nostalgiczny ton…” (z uzasadnienia Jury)

Rozmowa z Danutą Piotrowską o poznawaniu gór „z imienia” i „fotograficznym benedyktyństwie” podczas pracy nad albumem „K2 1986”