Dlaczego nie mogę być chrześcijaninem? Krytyka kościoła katolickiego
Krytyka Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa w logiczno-matematycznym wydaniu
Gdyby Biblia w istocie była dziełem powstałym w wyniku boskiej inspiracji, czyż nie powinna być spójna, pozbawiona błędów, zgodna z prawdą i z prawem, inteligentna oraz piękna?
(P. Odifreddi)
Książka Dlaczego nie mogę być chrześcijaninem, a tym bardziej katolikiem rozeszła się w samych Włoszech w ponad pół miliona egzemplarzy. Odifreddi z matematyczną precyzją tropi i poddaje logicznym analizom podstawy wiary chrześcijańskiej. Jego krytyka kościoła w wydaniu włoskiego matematyka jest rzetelna, bezbłędna i klarowna. Włoski matematyk dogłębnie bada Stary i Nowy Testament, podważa historyczne istnienie Jezusa oraz śledzi zmiany, jakie w pierwotnej doktrynie religijnej dokonywał Kościół, jak również wytyka liczne błędy hierarchów kościelnych, począwszy od wypraw krzyżowych, po skandale związane z pedofilią. Dyskusję z książką Odifreddiego podjął sam papież Benedykt XVI. Zwieńczeniem wymiany ich korespondencji jest książka Drogi papieżu teologu, drogi matematyku ateisto.
ISBN: 978-83-7967-072-7
Stron: 256
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 161×236 mm
O autorze
PIERGIORGIO ODIFREDDI (1950) studiował matematykę we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i w Związku Radzieckim. Wykłada logikę na Uniwersytecie w Turynie i Cornell University. Współpracuje z dziennikami takim jak „Repubblica”, „L’Espresso”, „Le Scienze” oraz „Psychologies”. Kierownik serii wydawniczej „La Lente di Galileo” (Szkiełko Galileusza) w wydawnictwie Longanesi. W 1998 roku został laureatem nagrody Premio Galileo Włoskiej Unii Matematycznej, zaś w 2002 roku odebrał nagrodę Premio Peano włoskiego stowarzyszenia Mathesis. W 2006 roku uhonorowano go nagrodą Premio Italgas za upowszechnianie wiedzy.
Patronat medialny: