Promocja!

Wszystkie winy Izraela – Andrzej Koraszewski

Stron: 344

ISBN 978-83-933851-3-3

ISBN (ebook) 978-83-933851-6-4

Format: 14,5 x 20,5 cm, 

Oprawa: twarda

Original price was: 49.90zł.Current price is: 29.90zł. z VAT

Poprzednia najniższa cena: 29.90.

Opis

 “Szczere, kontrowersyjne i „niepoprawne” poglądy Andrzeja Koraszewskiego nie spodobają się wielu, oburzą, wywołają wściekłość. To bardzo dobrze. Może pobudzą do myślenia”.

PIOTR IBRAHIM KALWAS – prozaik, eseista, scenarzysta telewizyjny, autor m.in. książek Salam oraz Egipt: haram, halal

Od autora

Od wielu lat nosiłem się z zamiarem napisania książki, nie o Izraelu, a o stosunku świata do Izraela. Dlaczego ten maleńki kraj budzi tyle uwagi i tyle emocji, dlaczego „krytyka” Izraela tak doskonale wypiera krytykę łamania praw człowieka na świecie, dlaczego analiza tej „krytyki” pokazuje, jak często jest ona zwyczajną kontynuacją długiej tradycji antysemityzmu?

O tym stosunku świata do Izraela w ciągu ostatnich dziesięcioleci napisałem kilkaset artykułów, ta książka powstała jednak przypadkiem jako efekt śledzenia blogu Agnieszki Zagner Orient Express. Formuła listów pozwalała przedstawić te problemy w bardziej osobisty i bardziej przystępny sposób.

 

Andrzej Koraszewski

Publicysta, były dziennikarz i wicedyrektor Polskiej Sekcji BBC, publicysta paryskiej „Kultury”, działacz opozycyjny. Laureat nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.

Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1971 roku wyemigrował do Szwecji, przez krótki czas pracował na wydziale socjologii na uniwersytecie w Uppsali, zajmował się dziennikarstwem, pracował w Instytucie Historii Ekonomii w Lund. Na emigracji publikował w „Aneksie”, w „Kulturze” i w wielu innych czasopismach emigracyjnych, zajmował się pomocą dla opozycji w kraju. W 1986 roku przeniósł się do Londynu, gdzie pracował w BBC. Po przejściu na emeryturę w 1998 roku wrócił do Polski i osiadł w Dobrzyniu nad Wisłą.

Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego portalu „Racjonalista”. Obecnie prowadzi z żoną magazyn internetowy „Listy z naszego sadu” poświęcony nauce, problemom religii i sprawom międzynarodowym. Współpracuje z portalem „Studio Opinii”.

W 1992 r. ukazała się w PWN jego książka Wielki poker – o historii reform gospodarczych w rolnictwie.

W 1996 wydawnictwo Naukowe Scholar opublikowało W grzechu poczęci – wiara i seks we współczesnym świecie – książkę o stosunku Kościoła katolickiego do seksu i planowania rodziny.

I z wichru odezwał się Pan – zbiór opowiadań wydany przez Art Factory/Racjonalistę w 2007 r.

Ateusza portret własny – zbiór artykułów wydany przez Racjonalistę w 2010 r.

 

Koraszewski nie jest publicystą wdającym się w dziennikarskie utarczki. Jest moralistą, któremu zdarza się popadać w ponury i pesymistyczny ton. Można się z nim nie zgadzać, można mieć do niego pretensję, że się czepia nadmiernie, że przesadza. Ale to nie wystarcza by odrzucić jego przenikliwe i oparte na żmudnych lekturach tezy. Obawiam się, że ma rację gdy pisze: „Salonowy lekko w antysyjonizm udrapowany antysemityzm udziela coraz więcej przyzwolenia temu antysemityzmowi, który nie owija już niczego w bawełnę. Tysiące drobnych wydarzeń pokazują jak wzbierające strumienie zaczynają się zlewać w potężną rzekę”.

To jest również powód by Wszystkie winy Izraela nie tylko przeczytać, ale i głęboko przemyśleć. Ta książka nie tylko prowokuje bowiem do myślenia, ona zmienia nasze spojrzenie na współczesny świat.

PROF. STANISŁAW OBIREK – teolog, historyk, antropolog kultury, autor m.in. książek O Bogu i człowieku. Rozmowy (z Zygmuntem Baumanem) oraz Polak katolik?

Nienawiść. Nienawiść do Żydów – jeden z największych, najtragiczniejszych i najbrutalniejszych irracjonalizmów w historii ludzkiej. Przybierający różne formy, zakładający różne maski: antyjudaizmu, antysyjonizmu, a przede wszystkim antysemityzmu, obecnie często kryjącego się za tak zwaną „poprawnością polityczną”.

To antysemityzm o wielu obliczach: chrześcijański, polski, europejski, a także gwałtownie narastający antysemityzm muzułmański. O jego źródłach, powodach i skutkach pisze Andrzej Koraszewski w tym fascynującym zbiorze esejów, stanowiącym polemikę z polską dziennikarką i jej czytelnikami, którzy za parawanem internetowej anonimowości, często pod płaszczykiem owej politycznej poprawności i fałszywego poparcia dla Palestyńczyków, sączą odwieczny jad nienawiści do Żydów i Izraela.

Bo jest to także książka o Izraelu. O dynamice, mądrości, niesłychanej innowacyjności jego mieszkańców, którzy w ciągu kilku dekad zmienili kawałek jałowej pustyni w jeden z najnowocześniejszych krajów świata.

To książka także o islamie, o ciemnych stronach archaicznego, zacofanego islamskiego tradycjonalizmu, ale też o liberalnych, tolerancyjnych i otwartych muzułmańskich dysydentach-intelektualistach, wspaniałych ludziach którzy z narażeniem życia walczą o odnowę swej religii, walczą o humanizm, tolerancję, wolność, równość, braterstwo. O to wszystko, czego w muzułmańskim świecie ciągle nie ma.

Szczere, kontrowersyjne i „niepoprawne” poglądy Andrzeja Koraszewskiego nie spodobają się wielu, oburzą, wywołają wściekłość.

To bardzo dobrze. Może pobudzą do myślenia.

PIOTR IBRAHIM KALWAS – prozaik, eseista, scenarzysta telewizyjny, autor m.in. książek Salam oraz Egipt: haram, halal