Promocja!

Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany. Rozmowy bez cenzury – Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas

Stron: 460

ISBN 978-83-933851-4-0

ISBN (ebook) 978-83-933851-5-7

Format: 14,5 x 20,5 cm, 

Oprawa: twarda

Original price was: 49.90zł.Current price is: 19.90zł. z VAT

Poprzednia najniższa cena: 19.90.

Opis

Rozmowy bez cenzury 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o islamie, ale boicie się zapytać.

ANDRZEJ SARAMONOWICZ, scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz, dramaturg

Archipelag islam to rozmowa rzeka Jakuba Winiarskiego i Piotra Ibrahima Kalwasa o islamie – o jego historii i jego przyszłości, o nadziejach na reformy, korzeniach terroryzmu i nadziei w sufizmie. O muzułmańskich „heretykach”, reformatorach i kobietach w krajach islamskich walczących o godność, wolność i życie, o konflikcie islam–Zachód.

Jednocześnie jest to dyskusja o sprawach ważnych, a często pomijanych w dyskursie o stanie dzisiejszego świata: o narastającym z roku na rok i nieustannie przyspieszającym, konflikcie tradycjonalizmu i nowoczesności, o lękach i wściekłości „starych” i fatalnych błędach „rodziny Młodziaków”, o narastającym zagrożeniu islamizmem, faszyzmem, prawicowym populizmem oraz o postępującej ślepocie części lewicy, a nad tym wszystkim unosi się duch Gombrowicza.

 

Jakub Winiarski (1974)

Pisarz, nauczyciel pisania. Do tej pory opublikował sześć książek. Trzy poetyckie – „Przenikanie darów” (1995), „Obiektyw” (1997), „Piosenki starego serca” (2011), dwie powieści – „Loquela” (2004) i „Kronika widzeń złudnych” (2004), oraz „Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” (2015; we współpracy z Jolantą Rawską). Mieszka w Dubaju.

Strona www.literaturajestsexy.pl

 

Piotr Ibrahim Kalwas (1963)

Pisarz, reportażysta, dziennikarz, polski muzułmanin, autor książek i reportaży z Egiptu i z innych krajów islamskich. Pochodzi z Warszawy, z Powiśla. Od 2008 roku mieszka w Egipcie, a od 2016 – także na Malcie i w Warszawie. W swoich książkach i reportażach porusza przede wszystkim tematykę związaną z islamem, obyczajowością muzułmańską i relacjami Zachód-islam.

 

Piotr Ibrahim Kalwas jest najrzadszym ze zwierząt – konwertytą, który jest krytyczny wobec swojej nowej religii. A tę religię, islam, zna nie tylko z książek, ale i z codziennego życia w Egipcie, gdzie przeprowadził się kilkanaście lat temu. Pozostał polskim inteligentem, wrażliwym pisarzem i znakomitym reportażystą, więc w rozmowie z Jakubem Winiarskim mówi nam o tradycyjnym i współczesnym islamie, jak jeszcze nikt nie mówił. Mówi z głęboką znajomością tematu, bez obaw oskarżenia o „islamofobię” (a bywa o nią oskarżany), z nadzieją na możliwość modernizacji swojej wybranej religii. Dzięki niemu i jego znakomicie przygotowanemu rozmówcy, Jakubowi Winiarskiemu, dowiadujemy się o islamie rzeczy, których nie dowiemy się ani od dziennikarzy-ignorantów, ani od arabistów-apologetów. Jeśli chcielibyście przeczytać tylko jedną książkę, która pozwoli Wam dogłębnie zrozumieć współczesny islam, zwykłych muzułmanów i dżihadystów, to trzymacie ją właśnie w ręku.

GRZEGORZ LINDENBERG, autor książki dziennikarz, socjolog, dr nauk humanistycznych, współzałożyciel „Gazety Wyborczej”, twórca i pierwszy redaktor naczelny „Super Expressu”, wydawca portalu Euroislam.pl