Promocja!

„Tęsknota i przeznaczenie. pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach”, Dina Štěrbová

Tęsknota i przeznaczenie to opowieść o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki, na szerokim tle zagadnień geograficznych, religijnych i politycznych, które stanowią nieodłączny aspekt wspinaczki w górach najwyższych. Autorka ciekawie i rzetelnie opisuje nie tylko niezwykłe historie bohaterek – te zakończone sukcesem, jak i te tragiczne – lecz również przemiany, jakie zaszły we wspinaczce wysokogórskiej w ostatnich dekadach.

  • ISBN: 978-83-7967-011-6
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Stron: 268
  • Format: 161 x 234 mm

Przeczytaj recenzje na blogach: Kobiecy kod, Czytająca Mama oraz Czytaj od lewej.

Seria:

czarna_lit_gor_n_swiecie

Patronat medialny:

portal-gorski-logo

34.90 20.90

Opis

Na ziemi jest czternaście górskich masywów przekraczających magiczną granicę ośmiu tysięcy metrów. Podczas gdy mężczyźni zakończyli zdobywanie szczytów Korony Himalajów w latach sześćdziesiątych XX wieku, pierwsze kobiety stanęły na szczycie ośmiotysięcznym wiele lat później, gdy sukcesem zakończyła się japońska wyprawa na Manaslu w 1974 roku.

Tęsknota i przeznaczenie to opowieść o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki, na szerokim tle zagadnień geograficznych, religijnych i politycznych, które stanowią nieodłączny aspekt wspinaczki w górach najwyższych. Autorka ciekawie i rzetelnie opisuje nie tylko niezwykłe historie bohaterek – te zakończone sukcesem, jak i te tragiczne – lecz również przemiany, jakie zaszły we wspinaczce wysokogórskiej w ostatnich dekadach.

Dina Štěrbová przez czternaście lat gromadziła informacje o pierwszych kobietach, które stanęły na wierzchołkach górskich olbrzymów. Wiele bohaterek odwiedziła, żeby wysłuchać ich opowieści i zdobyć niepublikowane dotąd zdjęcia, a do niektórych faktów dotarła mozolnie przekopując przepastne archiwa różnych organizacji wysokogórskich.

Losy pierwszych kobiet, które stanęły na ośmiotysięcznikach, często bywały bardzo złożone, nierzadko tragiczne, a spełnienie marzeń o himalajskich szczytach wymagało nie tylko ogromnej siły, wspinaczkowego mistrzostwa, determinacji, odwagi i ciężkiej pracy, lecz także umiejętności przezwyciężenia olbrzymiego obciążenia psychicznego. Niestety spełnienie „ośmiotysięcznych” marzeń często okupione było łzami i krwią, a nierzadko wymagało zapłacenia najwyższej ceny.

Ta niezwykła książka jest opartą na rzetelnych źródłach historią wielkiej pasji, na którą składa się szereg niezwykłych biografii oraz dokumentacja trwającej dwadzieścia sześć lat odysei…


dina-sterbova

O AUTORCE

Dina Sterbova (ur. 1940, Bratysława) z domu Schochmannova, czeska taterniczka i alpinistka, narciarka, z zawodu biolog, dr nauk przyrodniczych. W Tatrach wspinała się od 1957 roku i dokonała latem i zimą około 300 przejść, w tym dwa p. zimowe Diretissimy Żółtej Ściany. W Alpach wspinała się m.in. na Jalovcu, Civetcie, Torre Venezia i Piz Badile. W Kaukazie weszła na Elbrus, w Turcji na Ararat, na Alasce próbowała wejść na Mt McKinley. W Pamirze weszła na Pik Lenina, w kobiecym zespole na Pik Korżeniewskiej i uczestniczyła w wyprawie na Pik Pobiedy w Tien-szanie. W Hindukuszu w roku 1977 zdobyła Noszak. uczestniczyła w licznych wyprawach w Himalaje i Karakorum: 1970 na Haramosh II (weszła na Mani II); w roku 1980 kierowała wyprawą na Manaslu (osiagnęła Manaslu North); w 1984 weszla na Cho Oyu (1.w.kobiece), w 1988 w kobiecym zespole na Gasherbrum II. Podejmowała proby wejścia na Mount Everest, Nanga Parbat i Broad Peak. Brała udział w wielu trekkingach i wyprawach narciarskich w różne rejony Himalajów i Karakorum. Z mężem Otakarem Sterbą dokonywała spływów górskimi rzekami na Syberii (rzekami Katuń, Czuja i Bija) oraz w Kanadzie i USA (m.in. rzekami Athabaska, Mackenzie, Yukon, Klondike, Nahanni, Nelson) (…). (Za: WEGA, tom VI, Ludzie Gór).