Zrozumieć zdradę – Franz Josef Wetz
tłumaczenie: Tomasz Jaśkiewicz
ISBN: 978-83-7967-304-9
ilość stron: 152
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 210 x 148 mm
39.90zł z VAT
Opis
FRANZ JOSEF WETZ – ur. w 1958 roku, niemiecki filozof, członek rady naukowej Fundacji Giordano Bruno. Autor książek popularnonaukowych, w których podejmuje próbę wyjaśnienia dylematów natury egzystencjalnej i moralnej człowieka.Zajmuje się filozofią kulturową i etyką, badając wpływ nauk przyrodniczych na rozumienie świata.
OPIS
Czy istnieje szansa na rozwikłanie odwiecznego konfliktu między potrzebą stabilizacji i bezpieczeństwa, a pragnieniem doświadczenia czegoś nowego w relacji dwojga ludzi? Odpowiedzi na to pytanie stara się znaleźć Autor książki, która trafia w ręce Czytelnika. W życiu nie wszystko jest takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Warto znaleźć w sobie wystarczająco dużo odwagi by wejść w związek, który będzie się świadomie kształtowało i pozytywnie przeżywało. Niezwykle trafne i interesujące spostrzeżenia profesora filozofii związane z miłością i namiętnością opatrzone wieloma przykładami ze świata literatury mogą stać się wskazówką do zrozumienia relacji z drugim człowiekiem.
Fragment I
Niniejsza książka dotyka sedna frustracji, które wiele osób stara się ukrywać przed samym sobą i innymi. Jest adresowana do wszystkich, którzy interesują się współczesnymi możliwościami zmysłowego, intensywnego stylu życia i chcieliby się nim zainspirować.
Każdy, kto jest otwarty na pytania, dlaczego potajemne zdrady są właściwie nieuniknione i jak można pogodzić niewierność lub romanse z zaangażowaniem w związek, znajdzie tutaj wskazówki i wyjaśnienia.
Przedmiotem moich rozważań jest kwestia relacji pomiędzy miłością a kłamstwem, które w powszechnym rozumieniu wykluczają się wzajemnie.
Fragment II
Ceną za komfortowe ciepło, za rutynę codziennego życia jest brak emocjonalnej pasji. Na pytanie o emocje wiele osób odpowiada raczej zawstydzonym śmiechem. Często pojęcie emocji, romansu jest sprowadzane do czegoś nieistotnego dla związku na całe życie. Partnerstwo postrzegane jest przede wszystkim jako instytucja gospodarcza, zajmująca się wspólnym realizowaniem zadań życiowych, czasami bezwzględnie surowych wobec jednostki. Należy twardo stąpać po ziemi. Oczywiście romantyczna miłość jest piękna i ekscytująca, ale w rzeczywistości jest to po prostu nierealna bajka lub co najwyżej ulotna namiętność. Najważniejsze, żeby się wzajemnie móc porozumieć, nawet bez tej iskry namiętności i emocji.
Fragment III
W każdym razie nawet pary, których związek kwitnie, prędzej czy później muszą pogodzić się z malejącym pragnieniem wyłączności w stosunku do swojego partnera. Często nie ma głębszych powodów utraty pożądania, końca miłości i początku niewierności. Te niekorzystne sygnały niekoniecznie muszą być oznaką możliwych do uniknięcia lub naprawienia błędów w oficjalnym związku. Po prostu nie jest prawdą, że w normalnych warunkach można im zapobiec. Często mylnie twierdzi się, że gdyby oboje częściej ze sobą rozmawiali i częściej wyrażali swoje potrzeby, uczucia i pragnienia, to w ich związku nie mogłoby wydarzyć się absolutnie nic złego. Powszechne przekonanie, że wszystkie problemy w relacjach można rozwiązać, więcej rozmawiając, opiera się na poważnym nieporozumieniu.