Bohater dzieci. Opowieść o Januszu Korczaku – Tomek Bogacki

Premiera: listopad 2021

ISBN druk: 978-83-7967-120-5

Ilość stron: 40

Okładka: twarda

Rok wydania: 2021

 

Kategorie: ,

49.90 z VAT

Opis

Tomek Bogacki – ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma w swoim dorobku ponad 60 książek skierowanych do młodych czytelników, w tym wiele autorskich, wydawanych na całym świecie. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody zarówno w Europie, Stanach Zjednoczonych jak i w Wielkiej Brytanii,  i Izraelu. Jego ilustracje były prezentowane między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Victoria and Albert Museum w Londynie, w muzeach w Japonii, we Włoszech, Francji, Izraelu, Nowym Jorku, a także w Polsce. Oprócz działalności artystycznej, wykładał na wydziale ilustracji w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od roku 1994 mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

 

Opis

Wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku, człowieku wrażliwym na krzywdę najsłabszych – dzieci.

Przepiękne, nastrojowe ilustracje połączone z oszczędną narracją, sprawiają że przedstawiona historia zapada głęboko w pamięci. Książka skierowana jest zarówno do młodych jaki i dorosłych czytelników.   

 

Książka otrzymała następujące nagrody i wyróżnienia:

 

2009  The Champion of Children- Sydney Taylor Notable Book Award-

2009  The Champion of Children – Finalist of National Jewish Book Award

2009 The Champion of Children –  The Best Of Children’s Illustrations 2009 / Society of Illustrators – The Original Art  Exhibition -New York, USA

2011 The Champion of Children – Yad Vashem award for Children’s Holocoust Literature – Israel

 

(…) Pomimo że historia kończy się tragicznie i może wzbudzić poczucie głębokiej rozpaczy, autorowi w niezwykły sposób udało się stworzyć atmosferę podniosłą i budującą między innymi poprzez subtelną i delikatną tonację ilustracji (…)

Kirkus Reviews (cieszące się dużym  zaufaniem źródło recenzji książkowych w Stanach Zjednoczonych od 1933 roku)

 

(…) Określenie „inspirujący” nieczęsto jest używane wobec książek o holokauście. Jest ono jednak bardzo prawdziwe w odniesieniu do tej biografii Korczaka, która unika sentymentalizmu w opowiadaniu o tragedii, odwadze i poświęceniu bohatera. Polskiemu autorowi i ilustratorowi udaje się to dzięki głębokiej prostocie tekstu oraz niezwykłej subtelności ilustracji przypominających stare europejskie portrety i słynne zdjęcia dzieci z holokaustu.

Booklist (publikacja Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, źródło recenzji książkowych pisanych przez ekspertów z American Library Association)