Człowiek w drodze – Alfred Sosgórnik

 

 

ISBN 978-83-7967-134-2

Format: 161×236 mm

Ilość stron: 216

Okładka: miękka ze skrzydełkami

 

logo Literatóra Górska na Świecie-Wydawnictwo STAPIS

 

Kategoria:

39.90 z VAT

Opis

Człowiek w drodze to pełna ciepła opowieść o poznaniu i zmianie dokonującej się w człowieku spotykającym się z innymi kulturami, ludźmi, punktami widzenia. Składają się na nią refleksje, dygresje, sny, wspomnienia Autora z licznych egzotycznych podróży do Indii oraz w najwyższe góry…

 

W górach można łatwiej poczuć się częścią kosmosu. Nie wynika to tylko z faktu bycia kilka kilometrów bliżej niego niż nad morzem, lecz z dostrzegania zjawisk kosmicznych w ich astronomicznej formie, a następnie interpretacji zwizualizowanej rzeczywistości. Ale spojrzenie nie musi wędrować jedynie w górę przez szczyty aż po odległe planety, ale również w głąb, w skalę mikro, w świat atomów, jakbyśmy byli w połowie odległości pomiędzy cząstkami a gwiazdami.

*

Czuję się nieważki, lekki, a właściwie żaden. Zlewam się z otoczeniem. Jestem skałą, lodem, jestem górą, którą nie tyle zdobyłem, ile się nią stałem.(…)

Poczucie jedności z naturą nie opuszcza mnie. To mój świat. Nie, to  n a s z  świat.

*

Lubię patrzeć na góry. Dają mi poczucie bycia w kosmosie. Może przez cień, który rzucają, przez światło, które obmywa je o świcie i przesuwa się metr po metrze, unaoczniając relacje z naszą Gwiazdą. Normalnie chodząc po mieście nie czuję, że jestem na obracającej się planecie pędzącej przez przestrzeń, aby okrążyć Słońce.

*

Pstryk, pstryk. Koniec dnia, ostatki słońca, zmierzch. Jeszcze światła samochodów na drodze i oświetlone okna w domach, trochę jakby ludzie zabrali okruchy dnia ze sobą.

 

O Autorze

Alfred Sosgórnik  – Alpinista, skialpinista, żeglarz, filmowiec i fotograf. Marzyciel. Brał udział w kilkunastu wyprawach w Himalaje, Karakorum, Andy, Pamir i Tien Szan. Autor nowych dróg wspinaczkowych na Kedarome w Himalajach i Mituraju w Andach. Pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze. Twórca projektu kulturoznawczego Człowiek w drodze. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Producent i wydawca muzyczny. Twórca muzyki filmowej (człowiek-w-drodze.net).

 

Może spodoba się również…