Haramosh. Góra bez powrotu – Ralph Barker

 

 

Tłumaczenie: Wacław Sonelski, Danuta Hołata-Loetz

ISBN Druk: 978-83-7967-135-9
ISBN Epub: 978-83-7967-159-5
ISBN Mobi: 978-83-7967-160-1
Format: 161×236 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Premiera: wiosna 2021

 

logo Literatóra Górska na Świecie-Wydawnictwo STAPIS

 

 

 

39.90 z VAT

Opis

Uznany na świecie górski klasyk, stawiany w jednym rzędzie z Dotknięciem pustki Joe Simpsona. Haramosh. Góra bez powrotu Ralpha Barkera to epicka opowieść o przyjaźni i męstwie w obliczu wielkiej tragedii.

Wstrząsająca historia tragicznej wyprawy z 1957 roku na górę Haramosh w Karakorum. Gdy wymarzony szczyt okazuje się nieosiągalny, czwórka młodych himalaistów decyduje się na powrót do obozu. Krótki odpoczynek na zrobienie kilku zdjęć i pożegnanie z pięknym widokiem przerywa lawina, która dwóch z nich porywa setki metrów w dół. Cudem udaje im się przeżyć. Na ratunek śpieszą im pozostali uczestnicy wyprawy, lecz więzną w śniegu tuż obok…

Próba bezpiecznego powrotu do obozu po żywność, wodę i pomoc okazuje się jednak dramatyczną walką o przeżycie. Okrutny los znów obraca się przeciwko nim…

 

Książka Barkera jest dla mojego pokolenia najbardziej trzymającą w napięciu górską opowieścią o przetrwaniu, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. A przy tym najlepszą do czytania.

Denis Grey, wspinacz, alpinista, pisarz, wieloletni Sekretarz British Mountaineering Council

 

Ralph Barker nie ocenia, nie osądza ani nie dąży do wyciągnięcia z tej tragedii lekcji dla innych. Napisał książkę pełną współczucia, z kompetencją badacza, a przy tym wyobraźnią pisarza. 

  1. L. Jenkins, Alpine Journal

 

Muszę się przyznać, że kiedy przeczytałem ostatnią stronę Góry bez powrotu i zamknąłem książkę, powiedziałem po cichu „dziękuję”. Nie tylko Ralphowi Barkerowi za napisanie tej doskonałej książki, ale też Tony’emu Streatherowi i jego przyjaciołom wspinaczom, których epopeja o odwadze i odporności pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Matt Johnson, pisarz, były pilot i oficer policji, autor nagrodzonego thrillera Wicked Game.

 

W tej książce absolutnie niezwykłe jest to, że jej autor nie jest alpinistą, lecz profesjonalnym pisarzem, który ma na swoim koncie szereg poważnych książek, m.in. o lotnictwie. To jego jedyna książka górska, a sposób, w jaki prowadzi narrację, opisując historię tej ekspedycji, jest niesamowity. Dzięki jej wznowieniu (…) nowe pokolenie wspinaczy i ludzi gór będzie mogło uzupełnić swoją biblioteczkę wartościową pozycją.

Alex Roddie, pisarz, fotograf, redaktor „TGO Magazine”,  specjalizujący się w outdoorze i literaturze górskiej.

 

O AUTORZE

Ralph Barker (1917-2011). Brytyjski pisarz i historyk specjalizujący się głownie w lotnictwie z okresu II wojny światowej (RFC i RAF). Zyskał uznanie jako młody, obiecujący pisarz, a kilka jego scenariuszy zostało wystawionych na deskach Windmill Theatre (dzisiaj Independance Theatre).

W 1940 dołączył do RAF-u i po odbyciu szkolenia wziął udział w kilku niebezpiecznych misjach lotniczych przeciwko niemieckim statkom dostawczym. Po wojnie współpracował z British Forces Network i brytyjskim Ministerstwem Lotnictwa, a w 1961 wrócił na stałe do pisarstwa.

Harmosh. Górę bez powrotu (The Last Blue Mountain, 1959 ) pisarz oparł na dziennikach z wyprawy oraz rozmowach z tymi, którym udało się przeżyć tragedię na Haramosh.

Może spodoba się również…