Kategoria / LITERATURA GÓRSKA NA ŚWIECIE / Nowości
-
Zdobycie Tatr, tomy I do III: Jan Kiełkowski
Historia zdobywania Tatr Jana Kiełkowskiego
-
Dlaczego nie mogę być chrześcijaninem? Krytyka kościoła katolickiego
Krytyka Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa w logiczno-matematycznym wydaniu
-
Presja – Tommy Caldwell
15 stycznia 2015 roku portal goryonline.com donosił: „Dawn Wall zrobiona klasycznie!”
-
Zdobycie Tatr, tom II: 1904-1925, Jan Kiełkowski
II tom Zdobycia Tatr, Jan Kiełkowski Przejdź do sklepu OD AUTORA: Tom drugi „Zdobycia Tatr” obejmuje lata od 1904 do 1925. W pierwszej dekadzie tego okresu nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój taternictwa – poziom trudności pokonywanych dróg w Tatrach osiągnął dwa kolejne stopnie trudności (IV – bardzo trudno i V – nadzwyczaj trudno). Równocześnie rola przewodnika jako pierwszego na linie stawała się coraz mniej ważna i jej…
-
Jak dobrze nam zdobywać góry – Ludwik Wilczyński, Witold Sas-Nowosielski
Czy dobrze nam zdobywać góry? Góry zdobywa się nam bardzo dobrze. Wiatr chłonie się młodą, a nawet starą piersią wspaniale i tak samo depcze się chmury stopą prężną. Góry to niewyczerpane źródło dobrej energii i życiowej siły nawet wtedy, gdy już wiemy, że się ich nie zdobywa, że to one nas zdobyły swoim ogromem, przestrzenią i obojętnością. Duma czy nawet pycha płynąca z pierwszych górskich „zdobyczy” ustępuje miejsca poczuciu…
-
Tak wymyślono chrześcijaństwo – Leo Zen
Czy chrześcijaństwo zostało wymyślone? Kim naprawdę był Chrystus? Z czym walczy chrześcijaństwo? Jakie były rzeczywiste początki Kościoła? Co ma na sumieniu ta potężna instytucja? Na te i inne trudne pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Tak wymyślono chrześcijaństwo”. Przejdź do sklepu Krytyczne podejście do historii Chrześcijaństwa, będące celem tej książki, wymaga przedstawienia pewnych informacji wstępnych, niezbędnych dla lepszego zrozumienia problematyki. Niewielu ludzi wie, że Chrześcijaństwo rozwijało się w dwóch kompletnie odrębnych…
-
Zaginiony horyzont. Książka nie o wspinaczce
Książka nie tylko dla Ludzi Gór… W Zaginionym horyzoncie Tadeusza Szczęsnego nostalgia miesza się z zadziornym humorem, męska uczuciowość – z ułańską fantazją, odpowiedzialność zaś – z urokliwą niefrasobliwością. To rzeczywistość, w której plany są zachętą do przedsiębiorczego sabotażu komunistycznej rzeczywistości, ale nade wszystko – w której najważniejszą wartością jest jednostka…Zanurzyć się w te magiczne opowieści to prawdziwa przyjemność. Zasiądź więc przy ognisku lub w cieple górskiego schroniska i wspomnij wyczyny i wybryki tych, którzy byli tu przed Tobą.…
-
Dziennik Anne Frank – Ari Folman, David Polonsky
Już dziś, w 90. urodziny Anne Frank, oddajemy w Wasze ręce powieść graficzną Dziennik Anne Frank w adaptacji Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego. O tej książce już jest głośno! W pierwszej, przedpremierowej recenzji Krzysztofa Rybaka dla portalu Kultura Liberalna czytamy: Zasadniczą zaletą „Dziennika Anne Frank” jest sprawne połączenie wspomnianych partii humorystycznych oraz wizualizacji nieokiełznanej wyobraźni autorki z dramatem Zagłady Żydów. Okupacja niemiecka oraz wydarzenia…
-
Z Czadem w Bieszczadach – Magdalena Prekiel
Wyjątkowy i kolorowy przewodnik dla dzieci (i rodziców) po Bieszczadach, w którym znalazło się miejsce zarówno na legendy, ciekawostki czy historię, jak i opisy szlaków, praktyczne informacje niezbędne podczas wędrówki oraz quizy, kolorowanki i zagadki. Po górach oprowadzi Was przyjazny Czad – rdzenny mieszkaniec najdzikszych i przez wielu uznawanych za najpiękniejsze gór w Polsce. Przejdź do sklepu Z przewodnika Magdaleny Prekiel rodzice dowiedzą się m.in.: ★ jak zachęcić dziecko do chodzenia…
-
NOWOŚĆ: „Gruzja dla niezdecydowanych”, Artur Zygmuntowicz
Chcesz się dowiedzieć o Gruzji czegoś, o czym nie przeczytasz w żadnym przewodniku turystycznym? Sięgnij po Gruzję dla niezdecydowanych Artura Zygmuntowicza i poznaj Sakartwelo od kuchni, tej słodkiej i tej pełnej goryczy. Część pierwsza, zatytułowana „Gruzja słodka”, to opis państwa gościnnego, radosnego, kolorowego, ze wspaniałą kuchnią i tradycjami, do którego chce się wracać. Artur Zygmuntowicz oczywiście opisuje znane miejsca i ważne zabytki kraju, które ktoś, kto przyjeżdża tu po raz pierwszy, po prostu musi…
-
NOWOŚĆ: „Ciemniak”, Jakub Rybeczka
Człowiek jest niewolnikiem systemu, w którym się rodzi. Od pierwszych dni życia wtłaczany jest w kolejne, przypisywane mu role i sterowany zewnętrznie tak, by spełniał odpowiednią funkcję w rzeczywistości. Problem w tym, że owa rzeczywistość jest kłamstwem, matriksem, z którego bardzo trudno uciec, ale jest to możliwe. Jakub Rybeczka w książce Ciemniak udowadnia, że życie w prawdzie jest możliwe, choć wędrówka ku temu jest trudna i wymaga pracy nad sobą. To lek otwierający przestrzeń…
-
„Nieregularnik WEGA” do pobrania
Od stycznia 2018 roku z naszej strony można pobrać „Nieregularnik WEGA” tworzony przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. Na łamach „nieregularnika”, jak go określili Redaktorzy, publikowane będą nie tylko rozszerzenia haseł z Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu, ale także wspomnienia o historycznych wydarzeniach i niezwykłych ludziach, którzy tworzyli alpinizm. W biuletynie będzie również na bieżąco uzupełniany suplement do WEGI. Jak piszą we wstępie do pierwszego numeru sami państwo Kiełkowscy: Biuletyny będą się ukazywały wyłącznie w wersji…
-
NOWOŚĆ: „Powrót”, Romuald „Aldek” Roman
Antoni Samborski, profesor toksykologii z Filadelfii, po wypadku samochodowym przenosi się w czasie do Zakopanego z końca lat sześćdziesiątych. Budzi się jako młody chłopak i musi zmierzyć się z przeciwnościami, które wówczas wpłynęły na całe jego życie. Czy jest w stanie zmienić swoją przeszłość? Jak sobie poradzi z despotycznym ojcem i zalęknioną matką? Czy dawna dziewczyna nadal będzie w jego oczach największym cudem świata? I wreszcie – czy uda mu się naprawić…